Odżywianie oczu: Jedz dobrze dla swoich oczu

 

Dieta i odżywianie mają głęboki wpływ na organizm. Podobnie jest z pokarmami, które spożywasz - wpływają one również na zdrowie Twoich oczu. Włączenie określonych składników odżywczych do codziennego spożycia może pomóc w utrzymaniu i wzmocnieniu wzroku. Zmniejsz ryzyko wystąpienia chorób oczu poprzez wprowadzenie tych świadomych wyborów do swojej codziennej diety. Pamiętaj, aby poinformować swojego lekarza przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów witaminowych, aby uniknąć konfliktu z aktualnie stosowanymi lekami na receptę.

Antyoksydanty

Badania wykazują, że przeciwutleniacze mają moc zmniejszania ryzyka zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Przeciwutleniacze chronią komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i znajdują się głównie w produktach. Dobrą zasadą jest spożywanie różnorodnych, kolorowych owoców i warzyw, aby chronić swoje zdrowie.

Witamina A

Specyficzne antyoksydanty, takie jak witamina A, mogą chronić przed ślepotą. Niedobór witaminy A jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. Brak witaminy A może również prowadzić do suchości oka, ślepoty nocnej, a nawet poważniejszych chorób, w zależności od poziomu niedoboru.

Witamina A występuje w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, takich jak żółtka jaj, produkty mleczne, wątroba, a także w niektórych owocach/warzywach w postaci prowitaminy A karotenoidów. Te związki pochodzenia roślinnego mogą być przekształcane przez organizm w witaminę A. Beta-karoten jest najbardziej wydajnym karotenoidem z grupy prowitamin A i występuje w jarmużu, szpinaku, słodkich ziemniakach, dyni, kabaczku zimowym, czerwonej papryce i marchwi.

Luteina i Zeaksantyna

Luteina i Zeaksantyna to żółte przeciwutleniacze karotenoidowe znane jako pigmenty plamki żółtej. Badania wykazują, że te składniki odżywcze zmniejszają ryzyko wystąpienia związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy. Luteina i zeaksantyna, skoncentrowane w plamce żółtej (centralnej części siatkówki), odgrywają kluczową rolę w ochronie oczu przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego. Spożycie luteiny i zeaksantyny jest proporcjonalne do ich poziomu w siatkówce oka.

Znajdują się one głównie w zielonych warzywach liściastych, słodkiej kukurydzy i czerwonych winogronach. Można je również znaleźć w innych produktach spożywczych, takich jak jajka, ze względu na zawartość tłuszczu w żółtkach. Tłuszcz pozwala na lepsze wchłanianie tych przeciwutleniaczy, więc nie wstydź się wrzucić awokado lub odrobinę oliwy z oliwek do swoich zielenin.

Witamina C

Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, jest przeciwutleniaczem występującym w owocach cytrusowych i wielu warzywach, takich jak guawa, papaja, papryka, jarmuż i brokuły. Witamina C, przyjmowana w połączeniu z innymi niezbędnymi składnikami odżywczymi, wykazuje działanie łagodzące i zapobiegające jaskrze, zwyrodnieniu plamki żółtej związanemu z wiekiem oraz utracie ostrości widzenia. Chociaż jest obecna w innych płynach ustrojowych, witamina C jest najbardziej skoncentrowana w wodnistym humorze oka. Dowody wskazują, że witamina C obniża również ryzyko rozwoju zaćmy.

Kwasy tłuszczowe Omega 3 EPA i DHA

Czy nam się to podoba czy nie, tłuszcze odgrywają kluczową i niezbędną rolę w ludzkim organizmie. Długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-3, kwas eikozapentaenowy i kwas dokozaheksaenowy, chronią oko przed uszkodzeniem plamki żółtej i mogą również łagodzić objawy suchego oka. Suche oko występuje wtedy, gdy brakuje płynu łzowego, co powoduje nadmierną suchość oka.

Kwasy tłuszczowe Omega 3 są niezbędne dla prawidłowego rozwoju wzroku i funkcji siatkówki. DHA, występujący w dużych ilościach w siatkówce oka, jest ważny dla rozwoju mózgu i oczu w dzieciństwie. Niedobór tego kwasu może upośledzać wzrok u dzieci i młodych dorosłych i prowadzić do krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Walka ciężko utrzymać serce i mózg zdrowe, jak również zapalenie, EPA i DHA można najlepiej znaleźć w tłustych ryb i mikroalg. Dobrym źródłem są łosoś, sardynki, śledź, flądra, halibut i tuńczyk.

Witamina E

Witaminę E można znaleźć w orzechach, nasionach słonecznika, olejach roślinnych i słodkich ziemniakach. Witamina E chroni oczy przed działaniem wolnych rodników. Ta potężna grupa antyoksydantów rozpuszczalnych w tłuszczach zapobiega rozpadowi zdrowych tkanek. Niedobór witaminy E może prowadzić do zwyrodnienia siatkówki i ślepoty. Dodatkowa suplementacja nie ma wpływu na stan osób, które nie mają niedoboru witaminy E.

Kwas Gamma-Linolenowy

Znajdujący się w niewielkich ilościach w żywności kwas gamma-linolenowy jest kwasem tłuszczowym omega-6, który wydaje się mieć właściwości przeciwzapalne. Źródłem kwasu gamma-linolenowego są olej z wiesiołka i olej z krokosza barwierskiego. Stwierdzono, że olej z wiesiołka zmniejsza objawy suche oko choroby.

Cynk

Cynk występuje w wysokich poziomach w oku. Cynk jest niezbędnym minerałem śladowym, który odgrywa istotną rolę w transporcie witaminy A z wątroby do siatkówki. Jest to ważne dla produkcji melaniny, pigmentu ochronnego w oku. Badania wykazują, że cynk może spowolnić rozwój wczesnego zwyrodnienia plamki żółtej. Ostrygi, krab, indyk, jaja, pełne ziarna, pestki dyni i orzeszki ziemne zawierają duże ilości cynku.

Podsumowanie

Włączenie tych produktów do codziennej diety może pomóc w zaspokojeniu potrzeb żywieniowych i zapobiec rozwojowi chorób zwyrodnieniowych związanych z wiekiem. Suplementy są również pomocne, ale najlepiej jest spożywać świeże owoce i warzywa w całości, aby osiągnąć maksymalne korzyści. Cała żywność zawiera również inne ukryte niezbędne składniki odżywcze, które mogą przynieść potencjalne korzyści. 

Witold Solo

Dyplomowany mistrz optyki okularowej

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.