Warstwa wodna

Osoby dotknięte keratoconusem (KC) są często zmuszone do noszenia soczewek kontaktowych w celu uzyskania funkcjonalnego widzenia. Niestety, noszenie soczewek kontaktowych przez dziesiątki lat może mieć szkodliwy wpływ na powierzchnię oka i warstwy filmu łzowego, co ostatecznie zmniejsza tolerancję soczewek. Dlatego też należy dążyć do przedłużenia czasu komfortowego noszenia soczewek kontaktowych. Film łzowy pokrywa powierzchnię oka, zapewnia nawilżenie i stanowi podstawową ochronę przed ciałami obcymi i infekcjami. Bez mocnego i zdrowego filmu łzowego nie jest możliwe bezpieczne i komfortowe noszenie soczewek kontaktowych. W tym artykule zostanie opisana struktura filmu łzowego i omówione proste środki zaradcze, które mogą utrzymać go w zdrowiu przez całe życie.

Warstwy filmu łzowego

Film łzowy jest złożoną, trójwarstwową strukturą składającą się ze śluzu, wody i oleju. Na powierzchni rogówki i spojówki znajdują się komórki wyspecjalizowane w wydzielaniu lepkiej, śluzowatej substancji. Te tak zwane komórki gobleta wytwarzają warstwę mucynową łez, która tworzy połączenie typu "rzep" i umożliwia przyleganie wodnistej substancji do powierzchni oka bez jej zmywania.

Większa część filmu łzowego składa się z warstwy wodnistej, która jest wydzielana głównie przez gruczoł łzowy. Ta wyspecjalizowana struktura znajduje się w pobliżu brwi. Gruczoł ten stale uwalnia niewielkie ilości wodnistego płynu, który zawiera również enzymy i przeciwciała pomagające zwalczać infekcje i wypłukiwać zanieczyszczenia.

Warstwa lipidowa jest ostatnią, najbardziej zewnętrzną warstwą łez. Jeśli film łzowy jest pierwszą linią obrony powierzchni oka, to warstwa lipidowa jest pierwszą linią obrony całego filmu łzowego i powierzchni oka razem wziętych. Ze względu na tę rolę jest ona niezwykle ważna i pomaga stabilizować film łzowy, zapobiegając jego parowaniu. Ta cienka warstwa lipidowa jest uwalniana przez gruczoły meibomijskie, które są zmodyfikowanymi gruczołami łojowymi znajdującymi się w górnej i dolnej powiece. W każdej powiece znajduje się 20-30 gruczołów. Gruczoły te otwierają się na brzegu powieki i podczas pełnego mrugnięcia uwalniają na powierzchnię oka wydzielinę lipidową, która rozprzestrzenia się wraz z ruchem górnej powieki ku górze.

Każda z tych warstw przyczynia się do budowy filmu łzowego, a problem z którąkolwiek z tych struktur (komórkami gruczołowymi, gruczołem łzowym lub gruczołami rzęskowymi) będzie miał negatywny wpływ na odpowiednią warstwę łez.
Obraz 1 - Warstwy filmu łzowego na powierzchni oka i gruczoły Meibomiego na powiekach. (Zdjęcie dzięki uprzejmości TearScience™)

Problemy związane z filmem łzowym

Ponieważ film łzowy jest tak cienki, każdy jego składnik z osobna jest niezbędny do zachowania integralności łez jako całości. W przypadku niedoboru którejkolwiek z warstw filmu łzowego, film łzowy staje się niestabilny, a powierzchnia oka ulega podrażnieniu i może dojść do rozwoju klasycznych objawów suchego oka. Obejmują one pieczenie, kłucie, zaczerwienienie, łzawienie, zmęczenie i nietolerancję soczewek kontaktowych.

Ubytki w warstwie mucyny występują rzadko i są zwykle wynikiem urazów chemicznych, termicznych lub bliznowacenia. Niedobór wody, głównie o podłożu związanym z gruczołem łzowym, jest również stosunkowo rzadki i może wynikać z przyczyn autoimmunologicznych i zapalnych, takich jak zespół Sjögrena. Najczęstszą przyczyną słabego filmu łzowego jest nadmierne parowanie łez spowodowane brakiem wystarczającej ilości lipidów wydzielanych przez niefunkcjonujące lub niedrożne gruczoły rzęskowe. Przyjmuje się, że wiele czynników przyczynia się do tego, że gruczoły te przestają działać optymalnie.

Jeden z nich związany jest z naszym zwyczajowym środowiskiem pracy. Siła nacisku wywierana przez mięśnie powiek, które kontrolują mruganie, jest niezbędna do wydzielania lipidów. Wykazano jednak, że korzystanie z komputera lub noszenie soczewek kontaktowych ma negatywny wpływ na nasze nawyki mrugania, zarówno poprzez zmniejszenie liczby mrugnięć, jak i ich niepełne wykonanie. W przypadku niepełnego mrugnięcia powieki górna i dolna nie stykają się ze sobą. Negatywne konsekwencje takiego stanu rzeczy są następujące: 1) gruczoły rzęskowe nie uwalniają swojej zawartości lipidowej, 2) dolna część oka jest stale wystawiona na działanie powietrza, co zwiększa stres parowania, 3) na brzegu powieki gromadzą się martwe komórki naskórka, które mogą zatykać otwory gruczołów rzęskowych.

Gdy zwiększone parowanie filmu łzowego występuje przewlekle, integralność całego układu wzrokowego zostaje z czasem naruszona, a problemy ze zdrowiem oka stają się trwałymi atrybutami. Stan ten znany jest jako zaburzenie funkcji gruczołów Meiboma (MGD) i występuje u 86% wszystkich osób cierpiących na suche oko.
Obraz 2 - Szkiełko histologiczne gruczołu Meiboma z zablokowanym kanałem końcowym W wielu badaniach wykazano, że soczewki kontaktowe mają negatywny wpływ na integralność filmu łzowego. Po pierwsze, założenie soczewki na oko powoduje podział filmu łzowego na dwie części, określane jako film łzowy "post" (za soczewką) i "pre" (przed soczewką).

Właściwości filmu łzowego po założeniu soczewki mogą się różnić w zależności od rodzaju noszonej soczewki. Na przykład, soczewki miękkie i soczewki twarde mają bardzo małą rotację filmu łzowego po soczewce. Może to powodować problemy związane z gromadzeniem się toksycznych odpadów i elementów bakteryjnych, które ostatecznie pogarszają stan powierzchni rogówki. I odwrotnie, sztywne soczewki gazoprzepuszczalne są zaprojektowane tak, aby zapewnić znaczną wymianę łez za soczewką kontaktową przy każdym mrugnięciu.

Na film łzowy przed soczewką duży wpływ ma również rodzaj materiału, z którego wykonano soczewkę, a także interakcja pomiędzy powierzchnią powiek a powierzchnią soczewki kontaktowej. Okuliści wiedzą, że bez zdrowego filmu łzowego wzrasta prawdopodobieństwo nietolerancji soczewek kontaktowych. Częstość występowania nietolerancji soczewek kontaktowych znacznie wzrasta wraz z wejściem pacjentów w czwartą dekadę życia, głównie z powodu MGD spowodowanego wieloletnim nieprawidłowym mruganiem.

Pielęgnacja filmu łzowego

Na szczęście proste zabiegi mogą zapobiec MGD i/lub ograniczyć jej nasilenie lub pomóc w jej opanowaniu, gdy już wystąpi. Podobnie jak szczotkowanie i nitkowanie zębów może zapobiegać chorobom dziąseł, tak samo dbałość o pełne mruganie i higienę brzegów powiek może poprawić film łzowy i zapobiec problemom z nietolerancją soczewek kontaktowych.

Ponieważ niepełne mruganie jest silnie związane z rozwojem MGD, niezwykle ważne jest, aby obie powieki dotykały się podczas mrugania. Najlepiej jest to praktykować kilka razy w ciągu dnia, a także podczas czytania lub korzystania z komputera.

Podobnie jak w przypadku nitkowania zębów, ważne jest również czyszczenie brzegów powiek za pomocą patyczka kosmetycznego nasączonego roztworem soli fizjologicznej lub odrobiną oleju mineralnego poprzez delikatne przesuwanie go po brzegach powiek 10-20 razy każdej nocy. Najłatwiej jest to zrobić na dolnej powiece.

Wreszcie, codzienne wykonywanie ciepłych okładów może dostarczyć ciepła do gruczołów Meiboma w celu zmiękczenia stwardniałego oleju, który może zatykać przewody gruczołów Meiboma. Ciepłe okłady muszą być wykonywane w sposób ciągły przez co najmniej 10 minut ze stałą temperaturą, aby osiągnąć temperaturę wystarczającą do rozpuszczenia ropy, która zatyka gruczoły. Zaleca się złożenie 5-6 małych ręczników lub chusteczek na twarz w kształt prostokąta i zawinięcie ich razem w okrągły zawiniątko, przypominające wyglądem bułeczkę cynamonową. Ręczniki powinny być wilgotne i zwilżone, należy je umieścić w naczyniu nadającym się do mikrofalówki z pokrywką i podgrzewać przez około 1 minutę i 50 sekund. Po wyjęciu należy odczekać minutę lub dwie, a następnie użyć najbardziej zewnętrznej ściereczki i przykryć nią pozostałe. Po dwóch minutach należy wymienić pierwszą ściereczkę i wziąć następny, najbardziej zewnętrzny ręcznik z wiązki, kontynuując tę czynność aż do wykorzystania wszystkich ściereczek. W ten sposób można utrzymać odpowiednią temperaturę przez pełne 10 minut. Wysoka temperatura zastosowana na powiece przenosi się na rogówkę i bardzo często powoduje jej tymczasowe zniekształcenie - zjawisko to charakteryzuje się przejściowym zamgleniem widzenia bezpośrednio po zastosowaniu kompresu. Dlatego jest niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku pacjentów z keratokonusem, aby nigdy nie wywierać nacisku na gałkę oczną za pomocą kompresu ani nie wykonywać masażu na powiekach zamkniętych oczu po kompresie.

Staje się oczywiste, że MGD rozwija się u pacjentów w młodszym wieku. W związku z tym, zanim u pacjenta wystąpią objawy, choroba prawdopodobnie trwa już od kilkudziesięciu lat. Rehabilitacja nie tylko samych gruczołów, ale także zmniejszenie stanu zapalnego powierzchni oka może wymagać wiele czasu i wysiłku.

Meibografia jest techniką wykorzystywaną do obrazowania gruczołów Meiboma. W przewlekłych przypadkach MGD obserwuje się nieprawidłowe zmiany w strukturze gruczołów w postaci zaniku lub utraty tkanki gruczołowej i/lub poszerzenia gruczołów, w których zablokowany materiał powoduje poszerzenie gruczołów. W ciężkich przypadkach rokowanie co do powrotu do zdrowia jest niepewne.

Ostrość widzenia, jaką zapewniają soczewki kontaktowe pacjentom z rogowaceniem, jest niezwykle ważna. Jednak możliwość komfortowego noszenia soczewek kontaktowych zależy od zdolności naszego organizmu do zapewnienia wystarczająco grubego ochronnego filmu łzowego. Poświęcenie niewielkiej ilości czasu dziennie na pielęgnację gruczołów Meiboma produkujących lipidy poprzez prawidłowe nawyki mrugania, złuszczanie brzegów powiek za pomocą chusteczki Q-tip i ciepłe okłady pomoże wydłużyć liczbę godzin, a ostatecznie liczbę lat, w których można bezpiecznie i wygodnie nosić soczewki kontaktowe.

10/20/15

Amy Nau, OD
Korb and Associates, Boston, MA
Dopasowanie soczewek kontaktowych w przypadku keratoconus, innych zaburzeń powierzchni oka i suchego oka











David Murakami, MPH, OD, FAAOTear
Science, Inc.
Badacz, suche oko

dr n.med. Jacek Bernek

Okulista - specjalista chorób oczu

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.