Czym są twarde soczewki kontaktowe?

Na początku... soczewek kontaktowych... były tylko soczewki twardówkowe....

W 1887 roku świat otrzymał wielki dar dla osób cierpiących z powodu zniekształconego widzenia wynikającego z tkanki rogówki, która miała nieregularny kształt w wyniku choroby lub urazu.

Soczewka kontaktowa została wynaleziona niemal równocześnie przez lekarzy pracujących osobno w Niemczech i we Francji. Pracując na podstawie rysunków Leonarda da Vinci (1508) i pomysłów brytyjskiego astronoma sir Johna Herschela (1828), August Müller oraz osobno Adolph Fick i Eugene Kalt wydmuchiwali szklane muszle, które miały pasować do oka zewnętrznego i w pewnym stopniu zaradzić problemom ze wzrokiem. Soczewki te spoczywały na spojówce oka ponad twardówką lub białkiem oka i były to pierwsze twardówkowe soczewki kontaktowe - pierwsze soczewki kontaktowe jakiegokolwiek rodzaju.

Czym są twardówkowe soczewki kontaktowe?

Projektowanie i produkcja soczewek twardówkowych to historia rozwoju technologicznego, który przyczynił się do poprawy komfortu, materiału i dopasowania do powierzchni oka.

Przez wiele lat soczewki były częściowo formowane, a częściowo szlifowane z materiału, z którego wykonywane są twarde soczewki kontaktowe: PMMA (polimetakrylan metylu) znany jako Plexiglas lub Perspex. Aby uformować te soczewki, podobnie jak implanty zębów, wykonuje się odlew gipsowy z negatywu przygotowanego z dentystycznej masy wyciskowej. Tworzywo sztuczne było podgrzewane i nadawano mu kształt powierzchni dopasowania soczewki z odlewu gipsowego, a następnie szlifowano krzywe mocy i krawędzi na zewnętrznej powierzchni soczewki. Później pojawiły się gotowe zestawy próbne, które nie różnią się od tych, których używamy dzisiaj.

Obecna generacja dopasowania soczewek twardówkowych rozpoczęła się w ciągu ostatnich piętnastu lat dzięki połączeniu zaawansowanych pomiarów topografii rogówki, tokarek sterowanych komputerowo oraz obserwacji kilku bardzo bystrych naukowców zajmujących się soczewkami kontaktowymi. Własne projekty soczewek twardówkowych o różnych średnicach, filozofii dopasowania i wielu parametrach wypełniają luki, z którymi specjaliści od soczewek kontaktowych zmagali się od dziesięcioleci, używając mniejszych soczewek rogówkowych z niezbyt optymalnymi rezultatami. Ostatnio pewna firma rozpoczęła produkcję soczewek za pomocą drukarki 3-D na podstawie obrazu wygenerowanego z oka. Jedno oko...jedna soczewka, soczewka ma pasować jak odcisk palca.

Podczas omawiania leczenia soczewkami kontaktowymi, eksperci są ekspertami, ponieważ zgadzają się, że każdy rodzaj, rozmiar lub projekt soczewki będzie miał zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla oczu i tkanek je otaczających. Prawdą jest, że wiele problemów związanych z dopasowaniem i komfortem użytkowania soczewek rogówkowych o dowolnym rozmiarze i konstrukcji może być rozwiązanych za pomocą soczewek twardówkowych, jednak soczewki twardówkowe mogą być również trudne do zastosowania u niektórych pacjentów, w przypadku niektórych oczu i w przypadku niektórych schorzeń.

Większy rozmiar dzisiejszych soczewek twardówkowych zapewnia komfort porównywalny z miękkimi soczewkami kontaktowymi z dokładnie tego samego powodu: ich rozmiaru. Ponadto, podobnie jak miękkie soczewki kontaktowe, soczewki twarde nie przemieszczają się na powierzchni oka, co pozwala użytkownikowi na znacznie bardziej zrelaksowane użytkowanie soczewek kontaktowych - nie ma konieczności balansowania małymi soczewkami rogówkowymi pomiędzy napiętymi powiekami - można cieszyć się widzeniem w każdym kierunku patrzenia. Soczewki nie spadną z oka, a zwiększony rozmiar jest wyraźnym plusem w poszukiwaniu spadających soczewek kontaktowych.

Z drugiej strony jakość widzenia uzyskana dzięki soczewkom twardówkowym, szczególnie w przypadku zniekształconej rogówki, jest o wiele bardziej porównywalna do tej możliwej do osiągnięcia dzięki rogówkowym soczewkom GP niż miękkim soczewkom kontaktowym w większości przypadków.

Przez lata moi pacjenci z rogowiakiem skorzystali z serii przełomowych rozwiązań w dziedzinie soczewek kontaktowych, które w różny sposób poprawiły jakość ich widzenia, komfort noszenia soczewek kontaktowych lub w inny sposób wpłynęły na zdrowie ich oczu. Kilka lat temu "wymyśliłem" na nowo system noszenia soczewek kontaktowych typu piggy-back, który podsumowałem w 2008 roku w artykule opublikowanym w Contact Lens Spectrum. Osoby noszące piggy-back umieszczały twarde soczewki kontaktowe przywracające widzenie na jednorazowych soczewkach do noszenia w trybie dziennym o minimalnej zdolności skupiającej. Miękka soczewka redukowała odczucia związane z twardą soczewką, a jednocześnie w wielu przypadkach zapobiegała ścieraniu rogówki przez soczewkę kontaktową. Od niedawna z powodzeniem przenoszę pacjentów na soczewki twardówkowe, ponieważ jest to zdecydowanie mniej kłopotliwe (tylko jedna soczewka na oko) i znacznie mniej obaw związanych z otarciami rogówki, ponieważ soczewka spoczywa na spojówce nad twardówką i utrzymuje poduszkę płynną nad samą rogówką.

Soczewki twardówkowe znajdują swoje miejsce w świecie dopasowania soczewek kontaktowych przede wszystkim po to, aby zaradzić problemom z widzeniem wynikającym z bardzo nieregularnej lub w inny sposób uszkodzonej rogówki, zarówno w wyniku rozwijającej się choroby, jak i urazu spowodowanego kontuzją lub operacją. Coraz częściej soczewki te są zamawiane przez pacjentów o normalnych oczach, którzy chcą korzystać z ich zalet podczas uprawiania sportu lub innych aktywności.

Soczewki skleralne słyną z większego komfortu. W wielu przypadkach prawidłowo dopasowana soczewka może być noszona przez wiele godzin w ciągu dnia. Wielu pacjentów zauważyło, że korzystnie jest wymieniać płyn z rezerwuaru od czasu do czasu w ciągu dnia. Płyn wypełniający przestrzeń między soczewką a rogówką to sterylna, nie konserwowana sól fizjologiczna lub w niektórych przypadkach sól fizjologiczna z dodatkiem nie konserwowanego płynu łzawiącego, dodawanego w razie potrzeby dla poprawy komfortu.

Właściwy sposób pielęgnacji soczewek scleralnych nie różni się od pielęgnacji każdej innej soczewki kontaktowej wykonanej z twardego materiału przepuszczającego tlen. Soczewki wymagają czyszczenia po zdjęciu, moczenia w zalecanym roztworze odpowiednim do materiału, z którego wykonana jest soczewka oraz okresowej pielęgnacji w celu usunięcia osadów białkowych. Oczywiście, dokładne specyfikacje pielęgnacyjne będą się różnić w zależności od pacjenta, zgodnie z oceną specjalisty od soczewek kontaktowych.

Tak jak w przypadku każdej innej metody noszenia soczewek, tak i w przypadku soczewek kontaktowych, dopasowanie wymaga wiedzy specjalistycznej. Wiele osób dopasowujących i dozujących soczewki kontaktowe polega na stosowaniu u swoich pacjentów miękkich soczewek w pudełkach. W przypadku zniekształcenia rogówki soczewki te z trudem zaspokajają potrzeby. Aby dopasować sztywne soczewki rogówkowe potrzebne do tych bardziej problematycznych powierzchni, wymagana jest większa wiedza. Decyzja specjalisty od soczewek rogówkowych o przejściu do świata większych soczewek nie jest tak wielka jak decyzja o przejściu z pudełek na rogówkowe soczewki GP. Inwestycja polega raczej na poświęceniu czasu na dyskusję z konsultantami producenta, przeczytaniu kilku lektur, wzięciu udziału w jednym lub dwóch webinariach i śledzeniu na bieżąco dostępnych konstrukcji soczewek.

Nie byłem jednym z pierwszych, którzy używali obecnej generacji soczewek twardych, ale kiedy kilka lat temu nadarzyła się okazja, zdałem sobie sprawę ze znaczenia tej formy soczewek kontaktowych i wierzę, że pozytywnie wpłynąłem na jakość życia wielu moich pacjentów.

5/28/15

Bezalel Schendowich, OD
Medical Advisory Board of the National Keratoconus Foundation (Rada Doradcza ds. Medycznych)
Fellow of the International Association of Contact Lens Educators
Clinical Supervisor & Specialty Contact Lens Fitter, Sha'are Zedek Medical Center, Jerozolima, Izrael

Czym są twarde soczewki kontaktowe? Tagged on: dopasowanie soczewek kontaktowych soczewki kontaktowe dr Bezalel Schendowich soczewki twarde

mgr inż. Piotr Powluczek

Dyplomowany optometrysta

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.