Mruganie

Wraz z wprowadzeniem COVID-19 i przejściem wielu szkół na naukę przez Internet dzieci spędzają jeszcze więcej czasu, patrząc w ekrany. Długotrwałe wpatrywanie się w ekrany cyfrowe może powodować zamglone i niewyraźne widzenie, a także pieczenie oczu oraz uczucie suchości, swędzenia i podrażnienia. Stan ten znany jest pod nazwą cyfrowego przemęczenia oczu lub zespołu widzenia komputerowego. Inne objawy cyfrowego przemęczenia oczu mogą obejmować:

  • Ból szyi i ramion
  • Bóle głowy
  • Zmęczenie
  • Słowa przesuwające się na ekranie (z powodu problemów z ustawieniem oczu)

Co mogą zrobić rodzice:

  • Kontrolować czas spędzany na ekranie. Znajdź równowagę między światem cyfrowym a rzeczywistym. Dwa szczególnie ważne aspekty to upewnienie się, że ekrany nie przeszkadzają:
    • Sen. Niewystarczająca ilość snu prowadzi do zmęczonych i bolących oczu. Unikaj korzystania z ekranów na godzinę przed snem. Korzystanie z urządzeń po położeniu się do łóżka, zwłaszcza w przypadku brutalnych gier wideo lub seriali, może zakłócać sen.
  • Odłożenie urządzenia lub odejście od komputera czy telewizora może pomóc w uniknięciu problemów z oczami i wzrokiem wynikających ze zbyt długiego korzystania z ekranu. Dzieci w wieku 6 lat i starsze powinny codziennie spędzać co najmniej 60 minut na aktywności fizycznej. Najlepszym ćwiczeniem dla małych dzieci jest aktywna zabawa. Zabawa na świeżym powietrzu może być także świetnym "treningiem" dla wzroku dziecka - daje mu szansę skupienia się na różnych odległościach i wystawienia na działanie naturalnego światła słonecznego.
  • Rób częste przerwy. Dzieci często są tak zaabsorbowane tym, co robią, że nie zauważają objawów zmęczenia oczu. Przypominaj im o robieniu przerw. Stosuj zasadę 20/20/20: co 20 minut odrywaj wzrok od ekranu i skup się na obiekcie oddalonym o co najmniej 20 stóp przez co najmniej 20 sekund. Ponadto dzieci powinny odchodzić od ekranu na co najmniej 10 minut co godzinę. Zwykły minutnik może pomóc dziecku pamiętać, a są nawet programy, które mogą pomóc, wyłączając ekran w regularnych odstępach czasu.
  • Pamiętaj o mruganiu. Wpatrywanie się w komputer może zmniejszyć częstotliwość mrugania o połowę i powodować suchość oczu. Zachęcaj dziecko, aby starało się mrugać więcej, zwłaszcza podczas przerw w pracy. Pediatra lub okulista może zalecić stosowanie nawilżających kropli do oczu lub nawilżacza powietrza w pokoju, jeśli dziecku nadal dokucza suchość oczu.
  • Ustawienie ekranu. Upewnij się, że ekran komputera stacjonarnego lub laptopa Twojego dziecka znajduje się nieco poniżej poziomu oczu. Patrzenie w górę na ekran powoduje szersze otwarcie oczu i szybsze ich wysychanie. Niektórzy eksperci sugerują, aby ekrany urządzeń ustawiać zgodnie z zasadą 1/2/10: telefony komórkowe najlepiej w odległości jednej stopy, urządzenia stacjonarne i laptopy w odległości dwóch stóp, a ekrany telewizorów w odległości około 10 stóp (w zależności od wielkości ekranu). W zmniejszeniu zmęczenia oczu może pomóc także dostosowanie rozmiaru czcionki - zwłaszcza na mniejszych ekranach - tak, aby była dwa razy większa niż ta, którą dziecko może wygodnie czytać.
  • Zwróć uwagę na oświetlenie. Aby ograniczyć odblaski i zmęczenie oczu, podczas korzystania z komputera lub innego ekranu należy zwrócić uwagę na poziom oświetlenia w pomieszczeniu. Najlepiej, aby było ono o połowę niższe niż w przypadku innych czynności, takich jak pisanie na papierze lub prace ręczne. Komputery należy ustawiać w taki sposób, aby światło z niezasłoniętych okien, lamp i opraw oświetleniowych nie padało bezpośrednio na ekrany. Zmniejsz jasność ekranu do poziomu bardziej komfortowego do oglądania. Niektórzy optometryści zalecają specjalne okulary komputerowe z pomarańczowymi soczewkami, które również mogą pomóc w zmniejszeniu odblasków. Dzieciom noszącym okulary na receptę można również dodać powłokę antyrefleksyjną.
  • Wykonuj regularne badania wzroku. Jeśli Twoje dziecko ma niewyraźne widzenie lub podobne problemy ze wzrokiem, może o tym nie mówić. Dlatego tak ważne są regularne badania przesiewowe wzroku. Amerykańska Akademia Okulistyki zaleca, aby dzieci miały badane oczy przez pediatrę podczas wizyt kontrolnych, począwszy od urodzenia. Jeśli podczas jednego z tych rutynowych badań wzroku zostanie wykryty problem, pediatra może skierować pacjenta do okulisty dziecięcego.

Dzieci, zwłaszcza młodsze, będą prawdopodobnie potrzebowały pomocy i przypomnień, aby korzystać z urządzeń z ekranami cyfrowymi w sposób przyjazny dla oczu. Jeśli masz pytania dotyczące dbania o zdrowie oczu i wzroku dziecka, porozmawiaj ze swoim pediatrą.

dr n.med. Jacek Bernek

Okulista - specjalista chorób oczu

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.