Wszystko, co musisz wiedzieć o różowym oku

Pocierasz oczy. Są one wrażliwe na dotyk. Po kilku minutach swędzenia zaczynają łzawić. Patrzysz w lustro i widzisz, że twoje oczy stały się czerwone i opuchnięte. Obawiasz się najgorszego - czy to różowe oko?

Co wywołuje różowe oko?

Istnieje kilka różnych rodzajów różowego oka, z których wszystkie mają swoje przyczyny.


Wirusowe zapalenie spojówek (Viral Conjunctivitis)
Wirusowe zapalenie spojówek jest jedną z najczęstszych odmian różowego oka, ponieważ może być wywołane przez wiele różnych wirusów. Jeśli wirus, taki jak zwykłe przeziębienie, wejdzie w kontakt z okiem, doprowadzi do zapalenia. Mimo że jest to częsta, najmniej poważna odmiana różowego oka.


Bakteryjne zapalenie spojówek (Bacterial Conjunctivitis)
Podobne do wirusowego zapalenia spojówek, bakteryjne zapalenie spojówek może wynikać z każdego rodzaju bakterii, która wchodzi w kontakt z okiem. Bakteryjne zapalenie spojówek ma tendencję do bycia dość poważnym. Jeśli nie jest leczone, ta odmiana różowego oka może prowadzić do trwałego uszkodzenia oka.


Alergiczne zapalenie spojówek
Jako najrzadziej występująca odmiana różowego oka, alergiczne zapalenie spojówek ma tendencję do bycia sezonowym. Dotyka ono również na ogół tylko osoby uczulone na pyłki, kurz i sierść zwierząt. W przeciwieństwie do wirusowego i bakteryjnego zapalenia spojówek, ta odmiana różowego zapalenia spojówek nie jest zaraźliwa.


Jak rozpoznać różowe oko?
Zgodnie ze swoją nazwą, najłatwiejszym do rozpoznania objawem różowego oka jest różowy wygląd. Ponieważ jednak oczy mogą stać się różowe lub czerwone z innych powodów, należy zwracać uwagę na kilka innych objawów różowego oka.


Wirusowe zapalenie spojówek
Wirusowe zapalenie spojówek może dotyczyć jednego lub obu oczu. W każdym przypadku, często objawia się następującymi symptomami:

  • Swędzenie
  • Przezroczysta, wodnista wydzielina z oczu
  • Nadwrażliwość na światło

oczy

Bakteryjne zapalenie spojówek
Ponieważ jest bardzo zaraźliwe, bakteryjne zapalenie spojówek często zaczyna się w jednym oku i rozprzestrzenia się na drugie. Do jego najczęstszych objawów należą:

  • Silne zaczerwienienie i przekrwione spojrzenie
  • Obrzęk
  • Lepka, żółta lub zielona wydzielina z oczu (wydzielina ta może powodować sklejanie się powiek)

Alergiczne zapalenie spojówek
Alergiczne zapalenie spojówek najczęściej dotyka obojga oczu. Oprócz zaczerwienienia, osoba z alergicznym zapaleniem spojówek doświadcza:

  • Swędzenie, łzawienie oczu
  • Nadwrażliwość na światło
  • Duszny, spływający nos
  • Drapanie, suchość w gardle

Kiedy należy wezwać optometrystę?
Jak wspomniano powyżej, większość przypadków różowego oka jest łagodna i ustępuje samoistnie bez leczenia. Jednak niektóre przypadki mogą się rozwijać, stać się poważne i stanowić zagrożenie dla długotrwałego widzenia.


Jeśli masz różowe oko, powinieneś skontaktować się z optometrystą, jeśli/kiedy doświadczysz

  • Niewyraźne widzenie
  • Intensywny ból i tkliwość
  • Silne zaczerwienienie obejmujące całe oko
  • Objawy, które pogarszają się po 24 godzinach stosowania antybiotyków.

Należy również skontaktować się z optometrystą, jeśli u pacjenta występują wcześniejsze choroby oczu, takie jak zaćma lub osłabiony układ odpornościowy w wyniku innego leczenia. Różowe oko zwiększa ryzyko poważnych powikłań i zakażeń, dlatego w takich przypadkach konieczne jest stosowanie specjalnych leków.


Jak leczy się różowe oko?
Tak jak przyczyny i objawy różowego oka różnią się w zależności od rodzaju, tak samo jak metody leczenia.


Wirusowe zapalenie spojówek
Wirusowe zapalenie spojówek najczęściej przebiega w ciągu 3-4 dni i na ogół nie wymaga stosowania leków.


Jeśli chcesz złagodzić objawy różowego oka, przykładaj zimny, wilgotny kompres do oka kilka razy dziennie. Upewnij się, że wypłukałeś ściereczkę zaraz po jej użyciu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.


Bakteryjne zapalenie spojówek
Antybiotyki są najlepszym sposobem leczenia bakteryjnego zapalenia spojówek. Porozmawiaj ze swoim optometrystą o przepisaniu maści lub kropli do oczu z antybiotykiem, które złagodzą objawy i zapobiegną rozprzestrzenianiu się infekcji. Możesz również zastosować ciepły okład na oko, aby złagodzić podrażnienie oka i usunąć lepką wydzielinę z oka.


Alergiczne zapalenie spojówek
Najskuteczniejszym sposobem leczenia alergicznego zapalenia spojówek jest usunięcie alergenu powodującego podrażnienie oka. Jeśli nie jest to możliwe, należy przyjmować leki na alergię i stosować krople do oczu w celu złagodzenia objawów. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy stosować kombinację leków przeciwhistaminowych i kropli do oczu zwężających naczynia krwionośne.


Jak mogę zapobiegać różowemu oku w przyszłości?
Bez względu na to, na jaki rodzaj różowego oka zachorujesz, możesz podjąć kroki, aby zapobiec temu schorzeniu w przyszłości. Wystarczy przestrzegać poniższych siedmiu kroków, aby nie dopuścić do wystąpienia różowego oka.

 

  1. Zakrywaj nos i usta za każdym razem, gdy kichasz lub kaszlesz.
  2. Często myj ręce, zwłaszcza w miejscach publicznych lub po przetarciu oczu.
  3. Trzymaj zawsze pod ręką płyn do dezynfekcji rąk, zwłaszcza jeśli pracujesz w pobliżu dzieci lub zwierząt.
  4. Nigdy nie dziel się chusteczkami, ściereczkami ani ręcznikami z innymi osobami, w tym z członkami rodziny.
  5. Nigdy nie dziel się soczewkami kontaktowymi, w tym soczewkami bez recepty o specjalnym działaniu.
  6. Codziennie czyść blaty, klamki kranów, telefony i inne wspólne powierzchnie środkiem dezynfekującym.
  7. Noś okulary podczas pływania, aby chronić oczy przed bakteriami i mikroorganizmami znajdującymi się w wodzie.

Jeśli różowe oko stanie się poważne, natychmiastskontaktuj się z optometrystą. Różowe oko to generalnie nic strasznego, ale należy podjąć kroki, aby nie rozprzestrzeniało się na inne osoby.

mgr inż. Piotr Powluczek

Dyplomowany optometrysta

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Polecamy usługi hurtowni optycznej AVM Lenses. Prowadzi ona sprzedaż miedzy innymi okularów do komputera, oraz soczewek progresywnych.